Klucz, wyklucz i znajdź klucz

Klucz, wyklucz i znajdź klucz…

czyli w gruncie rzeczy wszystko, na czym polega escape game. Klucz wśród przedmiotów i wskazówek, wyklucz mylne tropy, a ciąg prawidłowych, logicznie uporządkowanych rozwiązań doprowadzi Cię do miejsca, w którym ukryto klucz do wyjścia. Brzmi interesująco? Szukasz sposobu na spędzanie wolnego czasu w kameralnej grupie najbliższych znajomych? A może zawsze marzyłeś o tym, by wprowadzono Cię z zawiązanymi oczami do nieznanego miejsca, przykuto kajdankami do rury i zamknięto? Zapraszam Cię zatem do krótkiego vademecum gier ucieczkowych na żywo.

Co?

Gry typu escape to rodzaj fizycznej gry przygodowej, w której zamyka się grupę ludzi w pomieszczeniu, z którego muszą uciec w określonym czasie, używając zamieszczonych w nim elementów, ale też własnych umiejętności krytycznego myślenia i uwagi, do znalezienia niezbędnych wskazówek i rozwiązania serii zagadek. Protoplastami są ich internetowe odpowiedniki – gry „escape the room”. Inspiracji można doszukać się również w grach planszowych i filmach, które przyczyniły się do tego, że praktycznie każdy pokój ma własny scenariusz. Są mroczne, straszne, intrygujące, ale też takie o bardzo konkretnej tematyce – takiej jak np. Indiana Jones, Inwazja Obcych, Bomba Zegarowa itp. Każdy znajdzie coś dla siebie

Jak?

Escape game to niedroga rozrywka – ceny wahają się od 120 do 180 złotych. Niedroga, o ile, naturalnie, masz zamiar rozerwać się w grupie – przeważnie dopuszczane jest od 2 do 6, w porywach 8 osób. Idąc w piątkę, wyda się niewiele więcej niż bilet do kina. Pokoje mają trzy stopnie trudności – są te łatwe, średnie, a także trudne – jednak w tym aspekcie ocena bywa mocno subiektywna i nie należy się nią zbyt mocno sugerować. Różnie bywa też z limitem czasowym, ale zgodnie z pierwotnym założeniem, większość firm oferuje 60 minut dobrej zabawy plus kilka dodatkowych, przeznaczonych, w wypadku niepowodzenia, na wytłumaczenie pozostałych zagadek i pokazanie przeoczonych wskazówek. Jak więc widać, nie można odwiedzić tego samego pokoju dwa razy, co dodaje każdej grze aurę unikalności chwilom na nią przeznaczonych.

escape3

Gdzie?

Escape roomów jest całe mnóstwo. Zarówno tych międzynarodowych, jak i polskich – w samej Warszawie mieści się około 25 firm oferujących łącznie ponad 76 pokoi. W ich wyszukiwaniu bardzo pomaga lockme.pl – internetowy spis wszystkich polskich roomów. Możemy tam znaleźć zarówno informacje techniczne, takie jak cena, czas trwania gry, poziom trudności, ilość osób, poprzez odnośniki do stron internetowych firm, gdzie możemy zarezerwować grę na interesujący nas termin, online lub telefonicznie, aż po wrażenia i recenzje innych, którzy już dany pokój odwiedzili. Jest to prawdziwa kopalnia informacji, szczególnie dla grupy osób świeżo wtajemniczonych, do której zapewne należysz.

Escape game to rodzaj zabawy na każdą okazję – integracyjne spotkanie, atrakcja turystyczna dla kolegi z wymiany, prezent na urodziny. Jako że gra wymaga myślenia, niesamowitej pracy zespołowej i dobrej komunikacji, to czyni ją świetnym połączeniem zabawy ze szkoleniem, które może przełożyć się na lepszą spójność grupy. Nie mniejszą frajdę ucieczka z pokoju sprawia po prostu dobrym znajomym, którzy chcą spróbować czegoś nowatorskiego. Mam nadzieję, że teraz, po przeczytaniu, Ty także zechcesz do nich dołączyć.

Maja  Liro

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s