Cała Polska Myje Ręce (Artykuł gościnny)

Mycie rąk jest niezwykle ważne podczas codziennej higieny. To właśnie poprzez dłonie do organizmu może dostać się wiele groźnych bakterii. Każdy centymetr kwadratowy skóry człowieka skolonizowany jest przez tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów. Na dłoniach całkowita liczba komórek bakterii może wahać się od 40 000 do 5 mln na cm² skóry.

CAŁA POLSKA MYJE RĘCE to aktywna od kilku lat kampania społeczna prowadzona przez studentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości, że to właśnie ręce są głównym źródłem przenoszenia bakterii. To bardzo aktywna i bezpośrednia droga do groźnych chorób takich jak tyfus, cholera, biegunka czy infekcje dróg oddechowych. Należy pamiętać, że używanie odpowiednich kremów do rąk oraz mydła może mieć wpływ na nasze samopoczucie i przede wszystkim zdrowie. Koordynatorem trwającej już drugi rok kampanii jest Prof. Dr. Hab. Monika Przybysz – wykładowca UKSW.

W przeciągu 2 lat istnienia kampanii studenci nawiązali współpracę z licznymi przedszkolami i szkołami, zarówno na terenie Warszawy, jak i poza nią. Promują w nich dbanie o higienę rąk i edukują najmłodszych, jak poprawnie myć ręce.
Jak sami mówią: „W naszej kampanii nie ozdajemy tylko naklejek i ulotek – aktywnie staramy się rozpowszechniać ideę czystych dłoni”.
CAŁA POLSKA MYJE RĘCE jest również popierana przez wiele gwiazd. Wspiera ich między innymi aktorka Dorota Czaja, Tomasz Lubert – kompozytor, gitarzysta i producent muzyczny oraz prowadzący „Pytanie na Śniadanie” Łukasz Nowicki. Dzięki temu przedstawiciele kampanii gościli w „Pytanie na Śniadanie” czy „TVP Warszawa” Warto jest zagłębić się bardziej w tematykę czystych rąk bo to za ich pomocą do naszego organizmu dostaje się najwięcej zarazków. Każdego dnia, w każdym miejscu narażeni jesteśmy na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami, które są obecne w powietrzu i na różnych powierzchniach. W prosty i tani sposób możemy ustrzec siebie i swoich najbliższych przed drobnoustrojami przenoszonymi przez ręce.

Kampania ma szeroki zakres, a jej głównym nośnikiem są media społecznościowe, m.in.:

Facebook – Cała Polska myje ręcek
Twitter – @MyjemyRece
Instagram – @myjemyrece

YouTube – Cała Polska Myje Ręce

 

Kampania jest akcją społeczną i studenci nie czerpią z niej żadnych korzyści finansowych.

Natalia Kubka

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s