„Miłość, depresja i inne używki” – Recenzja spektaklu „Efekt”

Dnia 25 października, na deskach teatru WARSawy, odbył się gościnny spektakl Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Była to inscenizacja dramatu psychologicznego Lucy Prebble pt. „Efekt” w reżyserii Adama Sajnuka.

Dwójka młodych ludzi: „wyprana” z jakichkolwiek emocji, żyjąca w stabilnym związku z podstarzałym wykładowcą akademickim, studentka psychologii –  Connie oraz poszukujący nowych wrażeń oraz marzący o wyrwaniu się z dotychczasowego życia,  stały uczestnik różnego rodzaju eksperymentów  – Tristan, zgłaszają się jako ochotnicy do badań klinicznych nad nową generacją leków antydepresyjnych. Udział w eksperymencie jest równoznaczny ze zgodą na przestrzeganie szeregu zasad m.in. nieopuszczania ośrodka czy niestosowania telefonów komórkowych . Łatwo przewidzieć, że sprawdzi się to jedynie w teorii…

W pewnym momencie między parą rodzi się uczucie. Para nie wie, czy szybkie bicie serca, uczucie gorączki i ciągłe myślenie o drugiej osobie jest szczere, czy jest to wpływ tabletek na depresję. Nie wiedzą, które życie jest prawdziwe, to za murami ośrodka, czy to toczące się w danym momencie. Te niewiadome powoli doprowadzają kochanków na skraj szaleństwa. Nie pomaga świadomość tego, że któreś z nich może brać placebo.

Sytuacja wymyka się spod kontroli i grozi przerwaniem badań. Kontrolę nad problemem starają się przejąć psychiatrzy : sceptycznie nastawiona do badań i walcząca z własną depresją, lekarka –  Dr James oraz manipulujący ludźmi, koordynator całego projektu – Toby.

Tło dla wszystkich wydarzeń jest niezmienne a aktorzy przez cały czas pozostają na scenie. Na oczach widzów rozgrywa się teatralny eksperyment. Nie ma kulis. Nawet jeśli ktoś w danej chwili nie ma żadnej kwestii i nie bierze wyraźnego udziału w scenie, musi reagować na odgrywającą się historię. Scenarzyści zainspirowali się jednym z wydarzeń opisanych w dramacie i jako scenografię wykorzystali… basen. Całość dopełniła muzyka Michała Lamży.

„Efekt” nie jest prostym spektaklem. Wymaga od widza niesamowitego skupienia i czujności. Może być intelektualnym wyzwaniem dla wielu ludzi. Niestety, w najbliższym czasie spektakl  nie będzie wystawiany w Warszawie, ale jeśli ktoś w najbliższym czasie będzie np. w Częstochowie, to śmiało może się na niego wybrać. Koniecznie w reżyserii Adama Sajnuka.

Bartek Matusik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s