Pop art vs Surrealizm

Nietypowe, nowatorskie, pionierskie i rewolucyjne. Takimi słowami moglibyśmy określić obrazy, które znajdują się na wystawie „Dali kontra Warhol”, w Pałacu Kultury i Nauki. W ostatnim czasie obejrzeć niesamowitą twórczość obu panów oraz wysłuchać ich biografii miała szansę klasa 2H.

Mimo iż wierzę w obycie kulturalne naszych uczniów, postanowiłem, że przybliżę nam wszystkim sylwetki obu artystów (Tak w ramach przypomnienia). Salvador Dali, uznawany za jednego z najbardziej skandalicznych osobistości XX w., był Katalończykiem i prekursorem nowego kierunku w surrealizmie. Był słynnym malarzem, rzeźbiarzem, dramaturgiem, plakacistą, poetą, scenografem, projektantem biżuterii, twórcą własnej marki perfum oraz autorem książki kucharskiej (I to wszystko zostało uwzględnione w tej wystawie!). Natomiast Andy Warhol, syn pary imigrantów ze Słowacji, zasłynął na świecie jako jeden z najbardziej znanych przedstawicieli pop artu. Do jego najbardziej rozpoznawalnych dzieł należą: seria dolarów, projekty puszki zupy Campbell’s i Coca-Coli, oraz, znany nam wszystkim, powielany portret Marilyn Monroe.

19048471_837756993057251_1431680020_o
Rzeźby Salvadora Dali

Wystawa zawiera ponad 120 oryginalnych prac obu artystów, pochodzących z prywatnych kolekcji i fundacji sztuki. Wiele z nich zostało po raz pierwszy ukazane większej publiczności. Zwiedzanie rozpoczynamy od wcześniej już wspomnianej serii dolarów Warhola, po czym przechodzimy przez kolejne bramy i pomieszczenia: Bramę Marilyn Monroe (Zgadniecie skąd ta nazwa?), Świątynię Zapachu Salvadora Dalego, Bramę Kina (obu panom zdarzało się kręcić filmy), replikę słynnego Factory Warhola – atelier artysty. Wielbicielom muzyki (czyt. wszystkim) przyjemność powinna sprawić część wystawy, dotycząca kolekcji płyt artystów i zespołów, którzy współpracowali z Warholem przy ich projektowaniu. Całą wystawę zamyka Brama Chupa Chups, których opakowanie zaprojektował sam Dali, i które zostało niezmienione do dzisiaj.

Banana
Okładka albumu The Velvet Underground & Nico zaprojektowana przez Warhola

Wystawę oceniam bardzo pozytywnie. Miałem szansę zapoznać się z twórczością artystów, którzy bezpośrednio wpłynęli na to, jak wygląda współczesna sztuka. Była to przewyborna strawa duchowa. Wiem, dowaliłem. Nie zmienia to jednak faktu, że pójście na tę wystawę polecam każdemu, bez wyjątku (tautologia zamierzona). Zauważyłem tylko jeden minus. Jeżeli nie jesteś dyplomowanym znawcą sztuki, którego zamiłowaniem są artyści i nurty w sztuce XX w., to możesz mieć problem ze zrozumieniem większości eksponatów. Ale (Tak, ale może pojawić się na początku zdania. Nie wierzcie we wszystko, co mówią poloniści), wracając do meritum, dalej polecam.

19048557_837757113057239_683079580_o
Klasa 2H w replice pracowni Warhola

Bartek Matusik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s