Najlepsza rozrywka na zimowe wieczory

Badania prowadzone na zlecenie Biblioteki Narodowej z 2016 r. wykazały, że tylko 37% Polaków czyta co najmniej jedną książkę rocznie. Jeżeli należysz do pozostałych 63%, teraz jest idealny czas na zmiany. Długie, zimowe wieczory sprzyjają zaszyciu się w łóżku z dobrą książką, gorącą herbatą i ciastkami.

Według mnie jest to najlepszy sposób na odcięcie się od przytłaczającej szarości za oknem oraz chwilową ucieczkę od rzeczywistości. Zbliża się przerwa świąteczna, warto znaleźć chwilę na czytanie, zamiast spędzić upragniony wolny czas na Facebooku. Chciałabym przedstawić  kilka propozycji godnych uwagi w wolnej chwili.

Niekwestionowaną królową kryminałów jest Agatha Christie. Jej książki na pewno spodobają się miłośnikom zagadek. Dom zbrodni to historia tajemniczego otrucia seniora rodu, Arystydesa. Pierwsze podejrzenia padają na jego młodą żonę, jednak każdy wielbiciel stylu Christie wie, że należy spodziewać się zaskakującego zakończenia. Historię w powieści przedstawia narzeczony głównej dziedziczki po Arystydesie, który jest jednocześnie synem nadkomisarza prowadzącego to skomplikowane śledztwo. Inne pozycje autorki godne plecenia to Dziesięciu murzynków i Śmierć na Nilu.

Jeżeli zaczynasz czytać po przerwie, polecam zapoznać się z opowiadaniami Howarda Phillipsa Lovecrafta. Autor jest prekursorem fantastyki naukowej, stworzył własną mitologię Cthulhu. Krótkie, utrzymujące czytelnika w napięciu historie z pewnością zachęcą do kontynuowania przygody z czytaniem. Widmo nad Innsmouth według mnie jest obowiązkową pozycją, jeśli zamierza się zagłębić w twórczość Lovecrafta.

Fanom literatury grozy nie trzeba przedstawiać Stephena Kinga. We wrześniu pojawiła się w kinach wyczekiwana ekranizacja powieści To. Po obejrzeniu filmowej wersji uważam, że książka autora jest o wiele ciekawsza. Fabuła zaczyna się w małym miasteczku Derry, gdzie dochodzi do niewyjaśnionych morderstw. Sprawca to tajemniczy klaun przybierający różne postacie, który żyje w kanałach i poluje na dzieci. Dwadzieścia parę lat później To powraca, a dorośli już bohaterowie książki muszą znaleźć w sobie odwagę, aby stawić czoła potworowi.

Gone Michaela Granta to seria 6 tomów z literatury młodzieżowej. W jednej chwili w Perdrido Beach znikają wszyscy dorośli, przestają działać telefony i Internet. Od tej pory dzieci i młodzież musi radzić sobie bez dorosłych. Sprawę komplikuje fakt, że nastolatkowie zaczynają znikać po ukończeniu piętnastego roku życia. Zaczyna brakować jedzenia, leków, opieki nad najmłodszymi. W mieście panuje anarchia. Sam, główny bohater, stara się rozwiązać zagadkę i chce przeciwdziałać przemocy, jednak pozostało mu mało czasu do piętnastych urodzin.

Książki to nie tylko opasłe, zakurzone średniowieczne lektury ze szkolnej biblioteki. To jest świetny sposób na spędzanie wolnego czasu bez Internetu. Czytanie pomaga odpocząć od wszechobecnej technologii. Uważam, że nie ma lepszej rozrywki bez potrzeby udziału drugiego człowieka.

Anna Cizio

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s