„Nieodnaleziona”, czyli dlaczego nie zaśniesz tej nocy

Większość czytelników poznała go poprzez zadziorną i pyskatą prawniczkę lub ekscentrycznego komisarza, ale ustalmy, każdy go zna. Remigiusz Mróz.

Nie wiem, czy najlepszy, ale na pewno najbardziej produktywny współczesny pisarz. Ma 31 lat, a wydał już, bagatela, 26 książek. Jego najnowsza książka Nieodnaleziona została wydana w styczniu, a kolejna jest zapowiedziana już na marzec. Imponujące, prawda?

„Cały świat czytał Stiega Larssona, potem Jo Nesbø, a teraz nadszedł czas na Remigiusza Mroza” Tess Gerristen

Po zaginięciu narzeczonej Damian jest pewien, że już nigdy jej nie zobaczy. Niespodziewanie widzi zdjęcie z koncertu, na którym dziewczyna beztrosko się bawi. Chłopak zaczyna szukać dziewczyny, angażuje też agencję detektywistyczną, która odkrywa mrożące krew w żyłach fakty.

Remigiusz Mróz doskonale opisuje kobiety, przedstawia ich psychikę i sposób myślenia lepiej niż niektóre pisarki, a w tej książce widać to naprawdę dobrze. W pewnym momencie wątek zaginięcia ustępuje problemowi przemocy domowej i tego, jak żona próbuje sobie z tym poradzić.

Mogłoby się wydawać, że thriller psychologiczny został przewałkowany już w każdą stronę, ale u Mroza mamy jego nową odsłonę. Zwroty akcji są na porządku dziennym, napięcie jest systematycznie budowane, a niespodziewane fakty są odkrywane bardzo wolno, by czytelnik nie mógł się oderwać od książki. Nie zabrakło tu też typowego dla autora głębokiego wnikania w psychikę bohatera i wyjaśniania czytelnikowi chorób, czy uzależnień poprzez obarczenie nimi bohaterów.

Remigiusz Mróz dostosowuje thriller psychologiczny do polskich realiów, dzięki czemu cała historia wydaje się z życia wzięta. Jest bardzo wciągająca i czyta się ją niesamowicie szybko. Cóż, ja przez tę książkę zarwałam noc, a że lubię spać, to jest to dobra zachęta do tego, aby ją przeczytać.

Magdalena Balcer

Jedna myśl na temat “„Nieodnaleziona”, czyli dlaczego nie zaśniesz tej nocy

  1. Może nie zarwałam przez nią nocy (co zdarzyło mi się ostatnio przy innym thrillerze – Kredziarzu) ale czytało się mi ją rewelacyjnie, książka na światowym poziomie!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s