Nasze drugie oblicza. Recenzja filmu „The place beyond the pines”

Każdy z nas wstaje codziennie z łóżka i  zapewne nie zastanawia się nad konsekwencjami nawet najmniejszych podejmowanych przez nas decyzji, oraz jaki sposób nasze wybory naznaczają życie  naszych potomków.

The place beyond the pines” to klasyczna opowieść o synach, którzy muszą radzić sobie z grzechami ojców. Luke (Ryan Gosling) jest człowiekiem mocno naznaczonym przez życie, zranionym. Jego ciało zdobią tatuaże symbolizujące ból, którego doświadczył. Walczy z własnymi demonami. W środku cały połamany i pełen blizn, uwięziony w pięknej cielesnej zbroi. Pracuje dla objazdowego show motocyklowego. Nigdzie nie zatrzymuje się na dłużej.                 

W pewnym momencie wraca do Schenectady, gdzie dowiaduje się, że jest ojcem. Aby utrzymać swoją nową rodzinę podejmuje się rabunku, wykorzystując przy tym swoje umiejętności kierowcy motocyklu . Niestety na swojej drodze spotyka zdeterminowanego funkcjonariusza policji, Avery’ego Crossa (Bradley Coopper). Po wspólnym spotkaniu ich losy się zmienią.

Drugie oblicze” pokazuje niezwykłą miłość i poświęcenie dla rodziny. Opowiada o losach czterech całkowicie odmiennych mężczyzn i o tym jaki wpływ mają nasze decyzje, na życie bliskich. Jest to dramat kryminalny o wielowątkowej budowie. Tak naprawdę film można podzielić na trzy części. Pierwsze dwie stanowią prolog do trzeciej. Są to trzy zupełnie inne historie. Pierwsza o  człowieku, który w sprzeczny z prawem sposób próbuje zarobić na utrzymanie swojego nowo narodzonego syna, druga pokazuje życie młodego policjanta odnoszącego sukces wysokim kosztem. Nie może on w pełni cieszyć się awansem, ponieważ dręczą go demony przeszłości i brutalna prawda. Trzecia zaś, opowiada o losach chłopców, którzy muszą skonfrontować się z mroczną przeszłością. Są to bohaterzy tragiczni, ich losy od początku naznaczone były cierpieniem. Historie, jakże odrębne, choć w pewien sposób ze sobą połączone, zmierzają w kierunku jednej konkluzji.

Sceny kręcone były w Schanectady w stanie Nowy Jork. Jest to również główne miejsce akcji. Nazwa miejscowości w języku rdzennej ludności Ameryki Północnej oznacza „miejsce za sosnami”, stąd nawiązanie do oryginalnego tytułu. W chwilach trudnych (co można łatwo zaobserwować) sosnowy las staje się formą azylu dla bohaterów filmu.

Osobiście parę lat temu sięgnęłam po „Drugie oblicze” w celu zobaczenia Ryana Gosling’a w nowej roli, natomiast zostałam bardzo przyjemnie zaskoczona. Niezwykle zainteresowała mnie koncepcja podziału filmu na trzy odrębne wątki. Uważam, że reżyser Derek Cianfrance stworzył coś niezwykłego. Udało mu się połączyć trzy odrębne motywy w jedną bardzo spójną całość. Muzyka oraz piękne sceny przyrody tworzą bardzo harmonijną jedność, tak więc dwie godziny i piętnaście minut mijają  w mgnieniu oka.

zdjęcie: http://www.denofgeek.com

Nastia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s