Seksizm, mizoginizm, szowinizm i inne polityczne przymioty

Z zeszłorocznego raportu Unii Międzyparlamentarnej (IPU) wynika, że ok. 80% badanych kobiet doświadczyło przemocy psychicznej ze strony mężczyzn. Ponad 40% padło ofiarą gróźb pobicia, gwałtu czy zabójstwa – siebie, jak i członków swoich rodzin. Niecałe 2/3 pytanych spotkało się z seksistowskimi komentarzami w mediach społecznościowych.

Podobnych danych i badań jest więcej. Przytoczona przeze mnie analiza obejmowała zaledwie 55 parlamentarzystek z 39 krajów z całego świata. Jest to stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że liczba pytanych kobiet była różna w zależności od kontynentu, z którego pochodziły. Obecny sekretarz generalny Unii Międzyparlamentarnej, podkreśla, że wyniki badań dają jasno do zrozumienia, że problem molestowania jest bardziej powszechny, a statystyki są dużo bardziej zaniżone, niż nam się wydaje.

„Niezła z ciebie dupeczka”

Kilka lat temu głośno było o Leszku Millerze z powodu jego seksistowskiego komentarza. Były polski premier stwierdził, że jeżeli koło partii kręcą się kobiety nieatrakcyjne, to dzieje się coś anachronicznego, coś, co odstręcza wyborców. Swoją wypowiedzią zasłynął również Robert Węgrzyn, który komentując legalizację związków partnerskich, powiedział: „Z gejami to dajmy sobie spokój, ale z lesbijkami, to chętnie bym popatrzył”. To był rok 2011. Dwa lata później uwagę mediów zwrócił Janusz Palikot, który powiedział o ówczesnej marszałek sejmu, Wandzie Nowickej, że być może chciała być zgwałcona, ale pewnie nie przez niego. Posłanka Nowoczesnej, Joanna Scheuring-Wielgus jako kolejna zwróciła uwagę na zjawisko seksizmu w polityce. Przytoczyła słowa pewnego posła, które usłyszała w Sejmie. Polityk nazwał ją “niezłą dupeczką”. Zapytana przeze mnie dziennikarka TOK FM – Hanna Zielińska, dlaczego mimo coraz większego równouprawnienia kobiet wciąż dochodzi do tego typu zachowań, odpowiedziała, że tę lekcję muszą odrobić nie tylko kobiety, ale i ci, którzy przyczyniają się do utrzymania takich praktyk w przestrzeni publicznej. “Dopóki również mężczyźni nie będą chcieli wyciągnąć wniosków dla siebie, zjawisko będzie trwało. Niezależnie od tego, jak dalece kobiety będą na nie przygotowane.” – powiedziała dziennikarka.

Po prostu – słaba płeć

Jesteście słabsze, mniejsze i mniej inteligentne, więc musicie zarabiać mniej”. Są to słynne słowa europarlamentarzysty, Janusza Korwin-Mikkego o kobietach. Na temat kobiet wypowiadają się również same panie. Krystyna Pawłowicz, sama w swojej wypowiedzi podkreśliła, że “kobieta nie jest równa facetowi, kobieta jest słabsza”. Doprowadza w taki sposób do wymiany zdań z politykami takimi, jak Kamila Gasiuk-Pihowicz czy Adam Szejnfeld, którzy nie podzielają jej poglądów (nie tylko w kwestii równości płci). Seksizm dotyka nie tylko posłanek. Polityk PSL-u, Stanisław Żelichowski “zażartował” ze swojej żony, że z 50 metrów widzi blond włos na jego ciemnej marynarce, a bramy garażowej jakoś nie zauważa, więc ciągle w nią wjeżdża.

Jak walczyć z ludźmi, którzy uważają tylko swoje poglądy za słuszne? “Zamiast walczyć lepiej zainwestować energię we współpracę. Z tymi, którzy potrafią myśleć zespołowo, wspólnotowo. Otoczyć aspołeczne jednostki pustką i ciszą. To odsuwa je na obrzeża wspólnoty albo i poza nią. W każdym społeczeństwie jest pewien procent ludzi o socjopatycznych czy narcystycznych cechach osobowości. Niestety, potrafią piąć się wysoko, bo nie mają emocjonalnych skrupułów. Na każdym etapie życia, czy prywatnego, czy publicznego, dobrze jest takich ludzi unieszkodliwiać ignorancją.” – powiedziała Hanna Zielińska.

#Polkirównież

Akcja #MeToo, która w Polsce znana była również pod nazwą #JaTeż, była efektem skandalu dotyczącego Harveya Weinsteina – producenta filmowego, który został oskarżony o molestowanie seksualne. W owej sprawie na Twitterze wypowiedziała się aktorka – Alyssa Milano, używając jako pierwsza w tym kontekście hashtagu #metoo, nawołując kobiety do korzystania z niego i opowiedzenia o swoich doświadczeniach z molestowaniem seksualnym w tle. W bardzo szybkim tempie rozpowszechnił się on w mediach społecznościowych na całym świecie, również w Polsce. Na jego temat wypowiedziały się m.in. wcześniej wymieniona posłanka, Joanna Scheuring-Wielgus czy polityk i działaczka feministyczna, Barbara Nowacka. Inna posłanka Nowoczesnej – Ewa Lieder, na Facebooku opisała sytuację, jak była molestowana przez kuzyna w wieku 9 lat i konduktora, kiedy miała 16 lat.

Hanna Zielińska zapytana o to, co mogą zrobić młodzi ludzie, żeby zmienić świat, odpowiedziała: “Do tej pory zazwyczaj to właśnie młodzi ludzie mieli wiarę w siebie, w innych i w pokoleniową sprawczość. Wszelkie rewolucje obyczajowe kipiały energią młodości. Może pierwszym krokiem do wyjścia z marazmu jest wzmocnienie się wiedzą historyczną. Świat jest napędzany nie tylko mądrością ludzi doświadczonych, ale i siłą ludzi młodych.” Nigdy nie pozbędziemy się zjawisk takich jak molestowanie czy seksizm. Z polityki również. Są wpisane w historię ludzkości tak jak wiara, miłość, empatia czy szacunek. Możemy jednak z nimi walczyć. Jeśli nie będziemy się bać o nich mówić i starać się je wykorzeniać z naszej kultury , naszego społeczeństwa, to jest szansa na jak największe ich ograniczenie, bo jak powiedział kiedyś Mahatma Gandhi: “Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie”.

Bartłomiej Matusik

Tekst powstał w ramach Akademii Młodego Dziennikarza

Akademia Młodego Dziennikarza 2017

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s